NAPOMENA: Odgovori na sva dole navedena pitanja ne predstavljaju pravni savet, već su samo odgovori u pogledu procesnih i tehničkih nedoumica.
1. Da li mogu da pokrenem postupak za razvod braka pred sudom u Srbiji bez dolaska u Srbiju?
Odgovor: Da.
Objašnjenje: Ukoliko je sud u Srbiji nadležan, razvod braka može da pokrene advokat u ime i za račun svog klijenta, a na osnovu Specijalnog punomoćja overenog kod nadležnog organa.
2. Koji je organ nadležan za overu Specijalnog punomoćja?
Odgovor: U zavisnosti od jezika na kojem je Specijalno punomoćje sačinjeno, odnosno od maternjeg jezika vlastodavca ili od jezika kojim se vlastodavac služi, kao i od toga u kojoj se državi vlastodavac trenutno nalazi ili živi, Specijalno punomoćje se može overiti kod notara, u sudu ili u diplomatskom predstavništvu odnosno konzulatu.
3. Da li se ceo sudski postupak može okončati bez mog dolaska u Srbiju?
Odgovor: Da.
Objašnjenje: Postupak za razvod braka može se sprovesti bez dolaska klijenta u Srbiju, odnosno na osnovu overenog Specijalnog punomoćja u kojem će advokat biti ovlašćen za preduzimanje svih potrebnih radnji u postupku.
4. Da li je pre pokretanja sudskog postupka za razvod braka u Srbiji potreban period odvojenog života bračnih partnera i koliko taj period traje po zakonu u Srbiji?
Odgovor: Ne.
Objašnjenje: U Srbiji ne postoji institut odvojenog života supružnika, tzv. „separacije”, pa samim tim period odvojenog života nije uslov za pokretanje brakorazvodne parnice.
5. Da li se mogu razvesti iako imam zajedničku imovinu sa supružnikom u Srbiji?
Odgovor: Da.
Objašnjenje: U Srbiji je moguće samostalno pokretanje sudskog postupka za razvod braka. Ali, u slučaju podnošenja predloga za sporazumni razvod braka, onda se u tom predlogu može odlučiti i o sporazumnoj podeli zajedničke imovine. Takođe, sudski postupak za podelu zajedničke imovine može se voditi i posebno.
NAPOMENA: Navedeni odgovori se odnose na bračne partnere bez dece ili sa punoletnom decom, jer u slučaju kada supružnici imaju zajedničku maloletnu decu, postupak je malo drugačiji.
NAPOMENA: Razvod braka može se pokrenuti i predlogom za sporazumni razvod braka ako među bračnim partnerima postoji saglasnost. Takođe, i zajednička imovina supružnika može se podeliti ugovorom o sporazumnoj podeli zajedničke imovine, koji se overava pred notarom bez pokretanja sudskog postupka.
6. Da li mogu da pokrenem postupak za raspravljanje zaostavštine iza pokojnog rođaka koji je preminuo u Srbiji i koji je posedovao pokretnu i nepokretnu imovinu u Srbiji, bez dolaska u Srbiju?
Odgovor: Da. *
Objašnjenje: Pokretanje postupka za raspravljanje zaostavštine pokreće se po službenoj dužnosti. Takođe, ako želite da ubrzate postupak, možete i sami da ga pokrenete (ako imate pravni interes), odnosno umesto Vas to može da učini i advokat koga ćete ovlastiti da to učini.
7. Da li moram da dođem u Srbiju radi davanja nasledničke izjave?
Odgovor: Ne.
Objašnjenje: Ceo postupak za raspravljanje zaostavštine umesto Vas može da pokrene i sprovede advokat. Za neke od radnji potrebno je Opšte punomoćje, a za neke, kao što su davanje nasledničke izjave, odricanje od prava na žalbu itd, potrebno je Specijalno punomoćje overeno kod nadležnog organa.
8. Da li advokat iz Srbije može da me zastupa i u ostavinskom postupku pred sudom u Crnoj Gori.
Odgovor: Da.
Objašnjenje: Ukoliko želite da Vas pred sudom u Crnoj Gori zastupa advokat iz Srbije, to je moguće jer advokati iz Srbije mogu postupati i pred sudovima u Crnoj Gori.
*NAPOMENA: Za mogućnost nasleđivanja državljanina iz konkretne države potrebno je proveriti da li postoji reciprocitet između Srbije i te države, što se može saznati i na sajtu Ministarstva pravde Republike Srbije.
NAPOMENA: Gore navedeni odgovori odnose se na vanparnični postupak, dakle kada nema spora među naslednicima.
9. Da li kao stranac mogu da kupim stan u Srbiji?
Odgovor: Da. *
10. Kako da pronađem stan u Srbiji?
Odgovor: Postoji više načina: samostalno praćenjem oglasa, angažovanjem licenciranih agencija za posredovanje u pronalaženju i kupovini nepokretnosti ili angažovanjem advokata.
11. Šta mi je najvažnije da znam prilikom kupovine stana ili kuće u Srbiji?
Odgovor: Kao i u svim državama, tako i u Srbiji - najbitnije je da znate da li je nekretnina upisana (ili podobna za upis) u Katastar nepokretnosti, a ako nije upisana, da li je prodavac zaista vlasnik stana na osnovu dokumenata koje poseduje. To se, naravno, utvrđuje proverom svih dostupnih papira i uvidom u Katastar nepokretnosti. Najbolje je izvršiti uvid u sva dokumenta od prvog do poslednjeg vlasnika nepokretnosti, u čemu vam najbolje može pomoći advokat.
12. Da li moram lično da prisustvujem overi ugovora o kupovini stana?
Odgovor: Ne.
Objašnjenje: U postupku overe Ugovora kod notara, umesto Vas može da prisustvuje i potpiše ugovor advokat koga ste ovlastili na osnovu Specijalnog punomoćja overenog od strane nadležnog organa.
* NAPOMENA: Za mogućnost kupovine stana u Srbiji od strane državljanina iz konkretne države, potrebno je proveriti postojanje reciprociteta između Srbije i te države, što se može saznati i na sajtu Ministarstva pravde Republike Srbije.